Zakładka z receptami
Po zalogowaniu na Internetowym Koncie pacjenta zobaczysz „kafelki” (prostokąty) z nazwami po 3 w rzędzie. Słowo „Recepty” zobaczysz jako kafelek (kwadracik) po lewej stronie, ale znajdziesz je także w belce na górze po lewej stronie. Możesz kliknąć albo na słowo „Recepty” na górze lub na słowo „Zobacz” na kafelku.
W tej zakładce znajdziesz:
- e-recepty (recepty elektroniczne) z dawkowaniem leków
- zrealizowane recepty papierowe (od początku 2019 r.).
Wyszukiwarka recept
Teraz na samej górze widzisz wyszukiwarkę. Możesz znaleźć swoją e-receptę, wpisując nazwę leku, placówki lub nazwisko lekarza, dodatkowo wybierając okres, w którym została wystawiona. Poza tym możesz wybrać, czy szukasz wśród:
- wszystkich recept
- wystawionych
- w przygotowaniu
- zrealizowanych
- częściowo zrealizowanych.
Jeśli będziesz chciał/a przypomnieć sobie przed wizytą u specjalisty lub w aptece, co poprzednio miałeś/aś przepisane na recepcie, wyszukiwarka pomoże Ci znaleźć informację.
Jeśli wykupiłaś/eś tylko jedno z kilku przepisanych Ci opakowań leku, możesz sprawdzić:
- ile opakowań masz jeszcze do wykupienia
- w jakiej aptece realizowałeś/aś e-receptę.
To ważne, bo kolejne opakowania leku z e-recepty musisz wykupić w tej samej aptece, w które kupiłeś/aś pierwsze opakowanie.
To wygodne także, jeśli ktoś dla Ciebie poszedł wykupić e-receptę, a teraz nie możesz go spytać, gdzie kupował lek.
Pamiętaj, że jeśli lekarz zaznaczy, że Twoja e-recepta jest ważna 365 dni, to pierwsze opakowanie należy wykupić w ciągu 30 dni od daty wystawienia (lub od daty realizacji, którą na e-recepcie wpisał lekarz). Jeśli pójdziesz wykupić lek po 30. dniach, farmaceuta wyda Ci mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły. Wtedy taką e-receptę, z której nie mogłeś wykupić wszystkich leków, zawsze będziesz widział/a w kategorii „częściowo zrealizowane”.
Jeśli w ogóle nie wykupisz swojej e-recepty, to będzie ona znajdowała się na Twoim koncie w kategorii „wystawiona”, ale to nie znaczy, że zawsze i do końca świata możesz ją wykupić. Każda e-recepta ma swoją datę ważności, najczęściej to 30 dni (jeśli lekarz nie zaznaczył daty), ale maksimum 365 (jeśli lekarz tak zaznaczy).
Przeczytaj „Jak długo ważna jest e-recepta” LINK https://pacjent.gov.pl/e-recepta/jak-dlugo-wazna-jest-e-recepta
Sprawdź, jak brać leki
Poniżej wyszukiwarki masz listę e-recept i recept papierowych. Widzisz tu swoje recepty według daty wystawienia, a obok nich informację, czy zostały zrealizowane.
Widzisz informacje o każdym leku, który został Ci przepisany. Jeśli klikniesz po lewej stronie na „Zobacz receptę”, to zobaczysz e-receptę w postaci pliku do wydruku. Przy każdym leku będzie informacja o dawkowaniu, czyli ile razy dziennie, kiedy, jakie ilości leku masz wziąć.
Jeśli klikniesz na „Sprawdź szczegóły tej recepty”, znajdziesz informację o placówce/gabinecie, w którym wystawiono Ci e-receptę.
Na dole po prawej masz na granatowym tle napis „Pobierz receptę w PDF”. Jak na to klikniesz, e-recepta otworzy Ci się w postaci pliku, który możesz zapisać na swoim komputerze lub wydrukować.